Najnowsze hasła

Bieszczadzkie Muzeum Kolejnictwa

Bieszczadzkie Muzeum Kolejnictwa – muzeum usytuowane na stacji kolejowej w miejscowości Nowy Łupków w Bieszczadach, gdzie spotyka się linia kolejowa normalnotorowa nr 107 Nowy Zagórz - Łupków prowadząca dalej na Słowację przez Tunel kolejowy w Łupkowie oraz linia wąskotorowa Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej prowadząca od Nowego Łupkowa przez Smolnik, Majdan, Cisnę do Wetliny. Muzeum prowadzi Fundacja Promocji i Rozwoju Bieszczad. Placówka posiada 3 wagony salonki wożące dygnitarzy w czasach PRL. Pociąg używany był do początku XXI wieku.

Trendy Radio

Trendy Radiokomercyjna stacja radiowa, z siedzibą w Krośnie. Rozpoczęła nadawanie w marcu 2014. Rozgłośnia nadaje głównie dla ludzi w wieku 20-60 lat. Audycje tematyczne dotyczą przede wszystkim terenu podkarpacia i małopolski bo w tych regionach nadaje Trendy Radio. Na antenie można posłuchać zróżnicowanej muzyki. Zarówno hity z lat '80 i '90 a także dance, eurodance, rock, disco polo czy współczesne przeboje.

MKS Strug Tyczyn

MKS Strug Tyczyn - klub sportowy założony w 1949 roku, obecnie grający w klasie A. Informacje o klubie Adres: ul. Cicha 5, 36-020 Tyczyn Barwy: granatowo-czarne Prezes: Jarosław Żukowski Kierownik drużyny: Patryk Wilk Trener Tomasz Kaczyński Stadion Pojemność: 1000 (500 siedzących) Oświetlenie: zainstalowane Wymiary: 93 m x 66 m Sukcesy 2.

Józef Tajchman ps. Słowik

Józef Tajchman ps. „Słowik” (ur. 02.01.1914 r. - zm. 26 lub 27.07.1944 r.) Pochodził z Wysokiej koło Łańcuta. Po ukończeniu Szkoły Powszechnej uczył się zawodu stolarza. Uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 roku, udało mu się uniknąć niewoli niemieckiej. Po powrocie zaprzysiężony do konspiracji na rotę Związku Walki Zbrojnej do Placówki nr 7. W zabudowaniach gospodarskich „Słowika” znajdował się wybudowany wiosną 1942 roku schron - magazyn konspiracyjny, w którym przechowywano broń, a następnie żywność.

Józef Puchała ps. Lis

Józef Puchała ps. „Lis” (ur. 16.02.1918r. - zm. 18.10.1944r.) Urodził się w Kosinie. Był klerykiem w Niepokalanowie, wystąpił z zakonu przed otrzymaniem święceń. W 1937 roku ukończył Gimnazjum Humanistyczne w Wilejce i rozpoczął służbę wojskową w 77 pułku piechoty w Lidzie. Ukończył ją w 1938 roku w stopniu kaprala podchorążego. Pracował w Urzędzie Skarbowym w Krotoszynie. We wrześniu 1939 roku brał udział w obronie Lwowa. Wrócił do Kosiny. Zaprzysiężony w 1940 roku na rotę Związku Walki Zbrojnej przez dowódcę Obwodu Łańcut AK ppor. Henryka Puziewicza ps. „Batura”.

Jan Zbigniew Szwacz ps. Puma

Jan Zbigniew Szwacz ps. Puma (ur. 08.02.1923r. - zm. 31.03.1944r.) Przed wybuchem II wojny światowej uczeń Państwowego Gimnazjum im Henryka Sienkiewicza w Łańcucie. Kapral Armii Krajowej, zaprzysiężony na rotę Związku Walki Zbrojnej w lutym 1940 roku. Należał do Placówki nr 3 i drużyny nr 3 Obwodu ZWZ Łańcut (następnie Obwodu AK Łańcut). Drużyną nr 3 dowodził Jego starszy brat pchor. Kazimierz Szwacz ps. „Gangster”. W czasie okupacji „Puma” mieszkał w pobliżu stacji kolejowej w Łańcucie.

Wschodniobeskidzki Obszar Krajobrazu Chronionego

Wschodniobeskidzki Obszar Chronionego Krajobrazu - obszar chronionego krajobrazu o powierzchni 98 595 ha położony w województwie podkarpackim utworzony w 1998 r. Obszar rozciąga się na terenie gmin Baligród, Brzozów Czarna, Dydnia, Komańcza, Lesko, Lutowiska, Olszanica, Nozdrzec, Sanok, Solina, Zagórz, Ustrzyki Dolne. Zdecydowana większość obszaru znajduje się na terenie Karpat Wschodnich tj. w Bieszczadach i na terenie Pogórza Przemyskiego.

Wschodniobeskidzki Obszar Chronionego Krajobrazu

Wschodniobeskidzki Obszar Chronionego Krajobrazu - obszar chronionego krajobrazu o powierzchni 98 595 ha położony w województwie podkarpackim utworzony w 1998 r. Obszar rozciąga się na terenie gmin Baligród, Brzozów Czarna, Dydnia, Komańcza, Lesko, Lutowiska, Olszanica, Nozdrzec, Sanok, Solina, Zagórz, Ustrzyki Dolne. Zdecydowana większość obszaru znajduje się na terenie Karpat Wschodnich tj.

Antoni Ożóg - Bateria śmierci

Moje przeżycia wojennych lat 1939-45 r. Niżej podpisany, urodził się dn. 18/12 - 1916 r., w Nienadówce. Odszedł do czynnej służby wojskowej 1 P.A.M. w Stryju, Bateria Łączności, w 1938 r. Jako drucik zawsze byłem przydzielany do I - wszej Baterii Śmierci. Oto Jej Historia.

Młodzieżowe organizacje katolickie - Nienadówka

Młodzież nienadowska w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Jak żyła, czym się zajmowała ? Ton nadający ówczesnej młodzieży styl i sposób podejścia do życia nadawały organizacje katolickie KSMM (męska) i KSMŻ (żeńska). Przedstawiam kilka zdjęć, informacji i dwa rękopisy wspomnień, ludzi, którzy uczestniczyli w tych ruchach i zapamiętali tamten czas. Jest to wspaniały ślad, pewnego okresu z życia Nienadówki. Sztandar o którym mowa w artykule znajduje się po dziś dzień w kościele parafialnym w Nienadówce.

Tadeusz Słowik ps. "Żar" - żołnierz AK

==Tadeusz Słowik ŻOŁNIERZ ARMII KRAJOWEJ == Pan Tadeusz Słowik, były adiutant i łącznik Placówki AK "Sosna II" /Sokołów - Nienadówka, urodził się w 1916 roku w Bukowsku w powiecie sanockim. W 1923 roku zamieszkał z rodziną w Nienadówce k/Sokołowa w powiecie kolbuszowskim, gdzie jego rodzice kupili gospodarstwo rolne z parcelowanego folwarku. Chodził do nienadowskiej szkoły powszechnej oraz do Gimnazjum w Rzeszowie.

Biernat Wojciech - poeta ludowy, działacz

Urodził się 23 marca 1889 r. w Nienadówce, jako jeden z dziewięciorga dzieci Łukasza i Katarzyny. Ukończył miejscową czteroklasową szkołę powszechną, nabywając umiejętności czytania i pisania w stopniu dostatecznym. W sporządzonym później życiorysie pisał m.in. „...gdym miał lat siedem, uszyli mi rodzice pierwsze portki, tak zwane parcianki. Płótno na owe portki było domowej roboty, matusia zimą przędli nici, a tkacz wyrabiał z nich płótno. Było to płótno grube.

Antoni Miazga ps. "Mak"

Antoni Miazga ps. "MAK" urodzony 15 czerwca 1914 r w Przewrotnem, syn Tomasza i Zofii Organiściak. Ofiara skrytobójczego mordu z 1944 r w lesie Huciskim. Pogrzeb odbył się 18 września 1944 roku. Może i był to skrytobójczy mord, ale w okolicy mówiło się, że Antoniego zabił jego kuzyn Stanisław Miazga, członek Gwardii Ludowej.

Stara kapliczka - nasza historia

W sąsiedniej wiosce Trzebuska ponad 100 lat temu wybudowano kapliczkę. Znajduje się ona w południowej jej części, która dawniej należała do parafii Nienadówka. Na stronie tej miejscowości możemy przeczytać: (..) Dążenia do budowy punktu sakralnego sięgają początku XX w., gdy wybudowano kapliczkę drewnianą z elementów starego, rozebranego drewnianego kościoła w Nienadówce. Z Nienadówki przeniesiono również niektóre elementy wyposażenia jak obrazy, rzeźby, oraz mały dzwon.

Walenty Nowak - 1903 - 1988

Walenty Nowak - poeta, żołnierz AK, działacz. Wspomnienie Urodził się 14 lutego 1903 r. w Nienadówce. Edukację szkolną przerwał mu wybuch I wojny światowej. Służbę wojskową odbył w Drugim Pułku Strzelców Podhalańskich w Sanoku. W jej trakcie ukończył szkołę podoficerską, otrzymując awans do stopnia kaprala, a przy wyjściu do rezerwy - plutonowego. W 1928 r. zawarł związek małżeński i rozpoczął samodzielne gospodarowanie na 5 hektarowym gospodarstwie rolnym.