DrukujDrukuj

Kościół w Stobiernej

Etykietowanie:
Treść nie została jeszcze zweryfikowana przez moderatora.
Autor:
volodya
Współautorzy:
  • Arkadiusz Bednarczyk

Kościół w Stobiernej - wzniesiony w 1789 przez Benedykta Józefa Grabińskiego, właściciela dóbr sokołowskich. Z początku drewniany. Konsekrowany w 1847 roku. Zniszczony podczas pożaru i odbudowany na nowo. Znajduje się na wzgórzu w centralnej części wsi.

W dniu 7 kwietnia 1890 roku został zniszczony przez pożar. W latach 1890-1891 wybudowano nowy kościół z czerwonej palonej cegły, w stylu neogotyckim. Po pożarze w trakcie II wojny światowej kościół został zniszczony przez pożar, ale szybko odbudowany.Z końcem lat czterdziestych XX wieku założona została instalacja elektryczna, w 1963 roku dach kościoła pokryto ocynkowaną blachą. W 1978 roku pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Rzeszowie dokonano polichromii obiektu, odnowiono nawę i prezbiterium. Położona została kamienna posadzka, a do wnętrza zakupiono organy.

W 1992 roku wykonano zewnętrzną elewację kościoła. Począwszy od 1994 roku, z inicjatywy ks. proboszcza Józefa Pasiaka, wykonano ogrodzenie kaplicy na Krzywem. Na przełomie 1994 i 1995 roku dokonano generalnego remontu plebanii i wybudowano ogrodzenie. W 1995 roku odnowiono figurę Chrystusa Króla, stojącą w obrębie dawnego cmentarza przykościelnego oraz wykonano prace renowacyjne organów i położono kostkę brukową wokół kościoła (przełom 1998 i 1999 r.).

Źródło

  • Gazeta Codzienna Nowiny
Brak głosów