DrukujDrukuj

MKS Strug Tyczyn

Treść nie została jeszcze zweryfikowana przez moderatora.

herb-rywala-wislokjuniorzy_133.jpg
MKS Strug Tyczyn - klub sportowy założony w 1949 roku, obecnie grający w klasie A.

Informacje o klubie

 • Adres: ul. Cicha 5, 36-020 Tyczyn
 • Barwy: granatowo-czarne
 • Prezes: Jarosław Żukowski
 • Kierownik drużyny: Patryk Wilk
 • Trener Wiesław Gołda

Stadion

 • Pojemność: 1000 (500 siedzących)
 • Oświetlenie: zainstalowane
 • Wymiary: 93 m x 66 m

Sukcesy

 • 2. miejsce w IV lidze - 1999/00
 • Puchar Polski - Podkarpacki ZPN - 2002/03

Historia klubu
Miejski Klub Sportowy Strug Tyczyn jest spadkobiercą działalności Ludowego Klubu Sportowego powstałego w 1949 roku, choć pierwsze ślady działalności wskazują na rok 1921.
Historia klubu sięga późnej jesieni 1949r., kiedy to kilku miejscowych działaczy powołało zarząd LZS Tyczyn. Wówczas klub prowadził 7 sekcji: piłkarską, strzelecką, tenis stołowy, narciarską, wycieczkową i teatralną.(…)Mecze piłki nożnej rozgrywano na pastwisku położonym nad Strugiem, a wzmianka o tym pochodzi z monografii wydanej z okazji 70-lecia Resovii. W okresie okupacji hitlerowskiej działalność ograniczono, ale od czasu do czasu odbywały się mecze piłki nożnej z drużynami z Rzeszowa - Wisłoczanką i Resovią. Rozgrywano także spotkania w piłce siatkowej z Zalesiem(…), Błażową i Dynowem.[1]
Po okresie okupacji niemieckiej w klubie działało kilka sekcji. Jak podaje witryna, były to:
· sekcja lekkoatletyczna,
· sekcja szachowa,
· sekcja piłki siatkowej,
· sekcja gimnastyczna,
· sekcja piłki ręcznej,
· sekcja szachowa,
· sekcja turystyki lokalnej,
· sekcja piłki nożnej.
Najmocniejszą i najbardziej żywotną sekcją, działającą i odnoszącą sukcesy do dzisiaj, jest sekcja piłki nożnej. Z chwilą wybudowania boiska w tyczyńskim parku z miejsca pojawili się na nim piłkarze, dopingowani przez sporą grupę kibiców. Dobry zwyczajem tyczyńskiej elity było pojawienie się w niedzielne popołudnie na widowni sportowej. Obok boiska nie było żadnych trybun, a stała tylko jedna ławka, na której zajmowali miejsca znani i szanowani obywatele miasta.(…)
Gdy na początku lat 70 prezesem został Roman Piotrowski, drużyna którą prowadził Stanisław Napieracz wywalczyła do klasy A. Równocześnie (1973r.) oddano do użytku nowy stadion.
W tym okresie nastąpiła także zmiana nazwy. Z LZS zrodził się LKS Strug Tyczyn. Awans był największym sukcesem tyczyńskiej piłki. Drużynie przyszło teraz rywalizować z tak znanymi zespołami jak: Stal Łańcut, Resovia II, Glinik Gorlice czy Maraton Tarnowiec.(…)Po dwóch latach zespół spadł do niższej klasy rozgrywkowej i nastały chude lata dla tyczyńskiej piłki.(…)
Gdy w 1986r. drużyna zdobyła awans do klasy międzyokręgowej znów w Tyczynie pojawili się bardziej znani rywale.(…)Dzięki sporemu zaangażowaniu dyrektora POM-u Eugeniusza Baligi sekcja uzyskała poważne wsparcie finansowe oraz autokar.(…)Losy zespołu były wówczas różne. Drużyna seniorów grała w klasie okręgowej, podobnie jak zespół juniorów. W 1994r. spadła do klasy A i rok później uzyskała awans. Zespół prowadził wówczas Józef Janicki, a grał w nim późniejszy trener Zdzisław Napieracz. Zadaniem tego ostatniego (objął drużynę pod koniec rundy) było utrzymanie drużyny w klasie okręgowej. Po rundzie jesiennej zajmowała ona bowiem 13 miejsce na 16 ekip uczestniczący w rozgrywkach. Mając kłopoty finansowe klub uratowany został przed upadkiem dzięki olbrzymiemu wysiłkowi oddanych działaczy.(…)W lutym 1996r. odbyło się walne zebranie wyborcze, na którym wybrano nowy Zarząd w którego skład weszli: Andrzej Zieliński (prezes), Ryszard Domino (wiceprezes), Andrzej Grondecki (sekretarz) oraz członkowie - Jan Siwy, Jarosław Żukowski, Józef Janicki, którego później zastąpił Janusz Rożkiewicz. Głównym zadaniem działaczy było utrzymać zespół w V lidze, a za rok awansować do IV ligi.[2]
Tak pokrótce historię Strugu prezentuje oficjalna witryna miasta Tyczyna. Strona poświęca dużo miejsca na historię „dawną”. Brakuje historii bieżącej. Informacja kończy się na zapisie z roku 1996. Właśnie wtedy Strugowi udało się awansować do IV ligi. W latach 1996-2005 klub grał w IV lidze podkarpackiej.
Jednak to właśnie w czasie gry w IV lidze drużyna święciła największe sukcesy.
Zaliczyć do nich należy mecze barażowe o III ligę z Sandecją Nowy Sącz, a także ćwierćfinał Pucharu Polski z RKS-em Radomsko.
W sezonie 2005/06 po dziesięciu latach gry w IV lidze Strug spadł do klasy okręgowej, gdzie gra do dziś. W swoich szeregach klub skupia aktualnie ponad 150 zawodników piłki nożnej zrzeszonych w 7 drużynach.
Duży nacisk klub kładzie na pracę z młodzieżą, czego efektem są bardzo dobre wyniki osiągane przez drużyny młodzieżowe Strugu w kraju i zagranicą. Aktualnie drużyna seniorów występuje
w rzeszowskiej A klasie, zaś drużyny młodzieżowe w lokalnych ligach.

Dotychczasowe nazwy

 • (1949) LZS Tyczyn
 • (1973) LKS Strug Tyczyn
 • (2007) MKS (Miejski Klub Sportowy) Strug Tyczyn

Kadra w sezonie 2016/2017

Bramkarze

Obrońcy

 • Łukasz Janik
 • Patryk Rzońca
 • Andrzej Pasierb
 • Marek Pączek
 • Bartłomiej Krzyszkowski
 • Mateusz Pawlik
 • Sebastian Nowiński

Pomocnicy

Napastnicy

Linki zewnętrzne

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (5 głosów)