Autor:
volodya
Współautorzy:
  • TadekB
  • ŁukaszWu
Rymanów

Rymanów - miasto w powiecie krośnieńskim, siedziba gminy Rymanów. Leży w dolinie rzeki Tabor, na pograniczu Beskidu Niskiego, Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej i Pogórza Bukowskiego. Początki miejscowości szacuje się na koniec XIV w., kiedy to gród rymanowski zlokalizowany został na ruchliwych szlakach handlowych: podkarpackim i węgierskim.

Przez kilka wieków w mieście prężnie rozwijało się rzemiosło i handel. W 1872 roku dobra rymanowskie stanowiły własność Anny i Stanisława Potockich, którzy poprzez zainicjowanie poszukiwań źródeł wód leczniczych dali początek rozwojowi pobliskiego uzdrowiska (Rymanów-Zdrój). Znane jest ono obecnie z leczenia schorzeń dróg układu oddechowego, układu krążenia oraz dróg moczowych.

Podczas I wojny światowej miejscowość została dotkliwie zniszczona przez wojska radzieckie. Część miasta legła też w gruzach podczas II wojny, a w jego okolicach niemiecki okupant zorganizował obóz zagłady, gdzie zginęło ok. 10 tys. jeńców. W Rymanowie i jego okolicach znajdują się liczne cenne obiekty zabytkowe, tj. wille drewniane pamiętające początki uzdrowiska, kościół pw. św. Stanisława Biskupa, dawna kaplica zdrojowa w stylu neogotyckim, dworek szlachecki rodziny Bojanowskich, kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca w stylu barokowym czy dwór Potockich. W Rymanowie urodził się Izydor Izaak Rabi – laureat Nagrody Nobla w 1944 roku, za osiągnięcia w dziedzinie badań magnetycznych właściwości jąder atomów.

Twoja ocena: Brak Średnia: 3.2 (6 głosów)