DrukujDrukuj

Szczyt prezydencki w Łańcucie

Współautorzy:
  • volodya
  • Anna Dworak
  • astec
Prezydent A. Kwaśniewski na spacerze w Łańcucie 7 czerwca 1996 r.

Szczyt prezydencki w Łańcucie (7-8 czerwca 1996 r.)

W dniach 7-8 czerwca 1996 roku (piątek-sobota) na zamku w Łańcucie miało miejsce spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Inicjatywy Srodkowoeuropejskiej. Miejsce szczytu zaproponowane zostało jeszcze przez byłego prezydenta RP Lecha Wałęsę , który bawiąc w 1990 r. na zamku pozostał pod jego urokiem.

Do Łańcuta zjechało kilkuset dziennikarzy z całej Europy. Płyta niewielkiego lotniska w Jasionce "grzała" się kiedy samoloty z głowami państw niemalże jednocześnie tu lądowały. Ponieważ prezydenci zakwaterowani zostali w hotelu "Budimexu" i "Prezydencki" w Rzeszowie wystąpiły czasowe utrudnienia w ruchu drogowym pomiędzy Łańcutem i Rzeszowem na krajowej czwórce.

Prezydenci: Polski - Aleksander Kwaśniewski, Włoch - Oscar Luigi Scalfaro, Niemiec - Roman Herzog, Słowenii - Milan Kucan, Słowacji - Michał Kovacs, Czech - Wacław Havel, Węgier - Arpad Goncz, Austrii - Thomas Klestil i, na specjalne zaproszenie, prezydenta Kwaśniewskiego - prezydent Ukrainy, Leonid Kuczma; debatowali w czasie dwóch sesji (sobota-niedziela) na tematy polityki europejskiej i zacieśniania współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej z Wspólnotą Europejską - Polska i inne kraje byłego bloku wschodniego nie były jeszcze wówczas członkami Wspólnoty Europejskiej (późniejszej Unii Europejskiej).

Niemałą sensacją dla miasta i jego mieszkańców był piątkowy, popołudniowy spacer wszystkich prezydentów ulicami Łańcuta, i możliwość bezpośredniego kontaktu i wymiany poglądów z "głowami państw".

W sobotę rano prezydenci uczestniczyli w sali balowej łańcuckiego zamku w debacie telewizyjnej następnie w konferencji prasowej w ogrodzie włoskim, posadzili też drzewka: buki, czerwone lipy i kasztanowce a po południu odlecieli do swoich państw.

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.2 (17 głosów)