DrukujDrukuj

Zespół pieśni i tańca "Lasowiacy"

Autor:
szoraj178
Współautorzy:
  • volodya

Zespół pieśni i tańca "Lasowiacy" - powstał w Zakładowym Domu Kultury w Stalowej Woli w 1956 roku z istniejących już wcześniej samodzielnych grup artystycznych: wokalnej, tanecznej i instrumentalnej. Członkowie grupy tanecznej wywodzili się z folklorystycznego zespołu tanecznego, który założył i prowadził Lesław Rzucidło, a za akompaniament odpowiedzialny był Marian Pysznik. Grupę wokalną stanowili chórzyści wywodzący się z chóru mieszanego, dyrygowanego przez Mariana Bieniasa. Muzykami grupy instrumentalnej zostali członkowie Zakładowej Orkiestry Dętej. Wspólny występ odbył się w trakcie akademii pierwszomajowej w dniu 30.04.1956 roku w Zakładowym Domu Kultury, gdzie wykonano mazura ze „Strasznego Dworu" na 12 par, a ukoronowaniem zespolenia grup był premierowy występ Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy" dla publiczności w dniu 21.07.1956 r.


Nazwa Zespołu „Lasowiacy" wiąże się z mało znanym regionem etnograficznym, zamieszkiwanym przez puszczańskich chłopów, zwanych od słowa las - „Lasowiakami", obejmującym tereny dawnej Puszcza Sandomierska.


Zasadniczym celem Zespołu jest ratowanie od zapomnienia ludowych pieśni i tańców regionu lasowiackiego,
tworząc w artystycznym opracowaniu suitę lasowiacką i suitę grębowską, które pozwalają piękne lasowiackie pieśni i tańce zachować dla współczesnych miłośników folkloru. Z biegiem lat w repertuarze Zespołu znalazły się również pieśni i tańce innych regionów: Podhala, Krakowskiego, Lubelskiego, Śląskiego, Mazowsza, Łowickiego, Sądeckiego, Sandomierskiego. Opracowań muzycznych i choreografii dokonali Marian Bienias, Tadeusz Chachaj, Alojzy Szopa, Mieczysław Krzyński, Janusz Mejza, Błażej Rosołowski, Jerzy Dynia, Marek Zaremba, Antoni Wołczko, Wiesława Hazuka, Alicja Haszczak.

W programie Zespołu znajduje się wiele pozycji tematycznych, współczesnych w treści i formie, które muzyka, pieśnią i tańcem wiążą dawność z teraźniejszością, przeszłość z nowym życiem i obyczajem, który przyniósł do serca Sandomierskiej Puszczy nowoczesny przemysł. Z dawnej Puszczy Sandomierskiej pozostało już niewiele, ale szum jej drzew pozostał i utrwalił się w lasowiackich tańcach i pieśniach wykonywanych przez Zespól Pieśni i Tańca „Lasowiacy" w salach koncertowych wielu miast w kraju, estradach wsi, osiedli, i daleko poza granicami państwa.

Od 19.02.2002 roku zespół przyjął imię Ignacego Wachowiaka - znanego choreografa i współorganizatora zespołów folklorystycznych, a także długoletniego choreografa samego zespołu „Lasowiacy". Od 1981 roku kierownikiem artystycznym, choreografem i reżyserem zespołu jest Marek Zaremba. Kierownikiem kapeli jest Mieczysław Paruch, korepetytorem grup baletowych Ryszard Marchewka.
W roku 2000 z inicjatywy Marka Zaremby kierownika artystycznego, wychowanka Ignacego Wachowiaka powołano do życia Stowarzyszenie Sympatyków Zespołu Pieśni i Tańca "Lasowiacy", którego patronem stał się wybitny, znany na całym świecie choreograf zespołu "Lasowiacy" IGNACY WACHOWIAK.

W roku 2004 Stowarzyszenie uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego, którego celem jest wspieranie
ZPiT "Mali Lasowiacy" i "Lasowiacy" działający przy Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. Współzałożycielami i członkami Stowarzyszenia są byli członkowie Zespołu, długoletni tancerze, chórzyści i muzycy.

Źródło

  • opracowano w oparciu o informację MDK w Stalowej Woli
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 głosy)